Vandalia Leader

Follow Us On:

Van-Far honors Spring Sports athletes with annual banquet

Posted on Wednesday, May 25, 2016 at 10:14 am

Ron Stallcup presented the Ron Stallcup Award to Madison Orr.

Ron Stallcup presented the Ron Stallcup Award to Madison Orr.

Several top honors were given to Van-Far Spring Sports athletes during their annual awards program held on Tuesday, May 17.
Madison Orr received the Ron Stallcup Award, Layten McMillen was honored with the Steve Snowden Memorial Award, Wyatt McDowell received the Tanner Lowrance Athletic Award, while both Abbey Robinson and Colten Jensen were recognized with the MSHSAA Award of Excellence.
The remaining awards by each sport were given to:
Baseball
Letters-Austin Brewster, Michael Colson, Brendan Flowers, Klayton Haddock, Layten McMillen, Wyatt McDowell, Cameron Barse, Brayden McMillen, Josh Hodde, Treyson Culwell, Logan Wilson, Caden Wilburn, Cody James, Jason Lansche, and Paul Schambach
Balls-Treyson Culwell and Logan Wilson
Bars-Austin Brewster, Michael Colson, Brendan Flowers, Klayton Haddock, Layten McMillen, Wyatt McDowell, Cameron Barse, Brayden McMillen, Josh Hodde, Treyson Culwell, Logan Wilson, Cody James, Jason Lansche, and Paul Schambach
Scorekeeper (Bar)-Morgan McDowell
JV Participation-Riley Culwell, Devin Fleming, Dylan Gaage, and Tyler Robinson
Academic All-Conference-Treyson Culwell, Josh Hodde, Brayden McMillen, Layten McMillen, and Paul Schambach
Most Valuable Player Plaque-Josh Hodde
Rookie of the Year Plaque-Logan Wilson
Most Improved Plaque-Dylan Gaage
Mr. Hustle Plaque-Layten McMillen
Top Hitter of the Year Plaque-Josh Hodde
Top Pitcher of the Year Plaque-Wyatt McDowell
Best Teammate Plaque-Austin Brewster
Most Runs Scored Medal-Josh Hodde
Most RBI’s Medal-Josh Hodde
Most Assists Medal-Wyatt McDowell
Best On Base% Medal-Josh Hodde
Top Slugging% Medal-Josh Hodde
Fewest Strike Outs Medal-Wyatt McDowell
Most Stolen Bases Medal-Wyatt McDowell
EMO First-Team All-Conference-Josh Hodde and Wyatt McDowell
Golf
Letter-Daylan Chandler, Brayden Christian, Lathyn McMorris, Jayson Orr, and Ethan Winders
Club-Daylan Chandler, Brayden Christian, Lathyn McMorris, Jayson Orr, and Ethan Winders
Academic All-Conference-Ethan Winders
Mr. Golf-Jayson Orr
Most Pars-Brayden Christian
Most Birdies-Brayden Christian
Most Improved-Ethan Winders
Best Scoring Average-Brayden Christian
EMO All-Conference, First-Team-Brayden Christian
EMO All-Conference, Second-Team-Lathyn McMorris
Track and Field
Letter (Girls)-Taryn Adam, Jayda Borgmeyer, Alexis DeTienne, Madeleine Dunn, Aisha Ezeta, Kenede Farrell, Jordan Garner, Jayle Jennings, Mackenzie Kurz, Vanessa Martinez, Madison Orr, Abbegail Robinson, and Ashley Stanich
Letter (Boys)-Nicholas Barnes, Nathan Beatty, Joseph Clithero, Michael Colson, Sharrod Connor, Trevor Crider, Kyle Ebers, Alex Flowers, Jacob Garner, Samuel Hazel, Joshua Hodde, Colten Jensen, Verlyn Johnson, Wyatt McDowell,  Lathyn McMorris, Joseph Ramirez-Hazel, Tyler Robinson, Andrew Snodgrass, Parker Wallace, and Caden Wilburn
Foot-Madeleine Dunn, Aisha Ezeta, Kenede Farrell, Jordan Garner, Jayle Jennings, Mackenzie Kurz, Vanessa Martinez, Ashley Stanich, Nathan Beatty, Trevor Crider, Samuel Hazel, Verlyn Johnson, Wyatt McDowell, Joseph Hazel, Tyler Robinson, and Caden Wilburn
Bar-Taryn Adam, Jayda Borgmeyer, Alexis DeTienne, Madison Orr, Abbegail Robinson, Nick Barnes, Joseph Clithero, Michael Colson, Sharrod Connor, Kyle Ebers, Alex Flowers, Jacob Garner, Josh Hodde, Colten Jensen, Lathyn McMorris, Andrew Snodgrass, and Parker Wallace
Academic All-Conference-Taryn Adam, Alexis DeTienne, Madeleine Dunn, Jordan Garner, Jayle Jennings, Mackenzie Kurz, Vanessa Martinez, Madison Orr, Abbegail Robinson, Ashley Stanich, Jacob Garner, Joshua Hodde, Colten Jensen, Tyler Robinson, Andrew Snodgrass, Parker Wallace, and Caden Wilburn
Athlete of the Year-Parker Wallace (Boy); Jordan Garner (Girl)
Newcomer of the Year-Tyler Robinson (Boy); Jordan Garner (Girl)
Shot Put MVP-Michael Colson
Discus MVP-Kyle Ebers
Thrower of the Year-Jayda Borgmeyer
Distance Runner of the Year-Lathyn McMorris (Boy); Jayle Jennings (Girl)
Sprinter of the Year-Sharrod Connor (Boy); Abbey Robinson (Girl)
Most Improved-Trevor Crider (Boy); Madison Orr (Girl)
Field Events MVP-Josh Hodde (Boy); Abbey Robinson (Girl)
Rising Star-Jacob Garner
All-Conference Track Awards-Sharrod Connor (100 meters, 4×100, 4×200); Jacob Garner (4×100, 4×200); Lathyn McMorris (1,600, 3,200, 4×800); Sam Hazel (4×800); Tyler Robinson (4×800); Wyatt McDowell (4×800); Nick Barnes (4×100, 4×200, 4×400); Alex Flowers (4×400); Verlyn Johnson (4×400); and Parker Wallace (4×100, 4×200, 4×800)
All-District Track Awards-Nick Barnes (pole vault, 4×100, 4×800); Michael Colson (Discus); Wyatt McDowell (4×800, 4×400); Sharrod Connor (100 meters, 200 meters, 4×100, 4×200); Jacob Garner (pole vault, 100 meters, 4×100, 4×200); Parker Wallace (400, 4×100, 4×200); Lathyn McMorris (800, 1,600, 3,200, 4×800); Josh Hodde (110-meter hurdles, 300-meter hurdles, triple jump, long jump); Alex Flowers (4×400); Trevor Crider (4×400); Kyle Ebers (Discus); Tyler Robinson (3,200, 4×800); Abbey Robinson (long jump, 100 meters, 4×100); Madison Orr (4×100, 4×200); Alexis DeTienne (4×100, 4×200); Taryn Adam (4×200); Jordan Garner (pole vault, discus, 4×100); Jayle Jennings (1,600, 3,200); Vanessa Martinez (4×200); and Sam Hazel (4×800)