Vandalia Leader

Follow Us On:

Van-Far fall sports athletes honored for 2018 performances

Posted on Wednesday, November 21, 2018 at 10:12 am

Winners from the Van-Far cheerleading squad.

The Van-Far R-I School District awarded its fall sports athletes for their 2018 performances last Monday evening.
Those winning awards include:

Football
Lettered: Dominic Blackwell, Zachary Boushard, Benjamin Cassaday, Blake Crider, Treyson Culwell, Anthony Garland, Clayton Heaton, Julian Holtkamp, Verdell Johnson, Verlyn Johnson, Bryson Lay, Trent Maiden, Payton Pargeon, Baylor Pearson, Tyler Robinson, Maximus Roed, Trevor Roed, Dayton Sanders, Hunter Scrogin, Morgan Slatten Logan Wilson. Community R-VI: Ethan Fort, Evan Hartsock, Eric Hombs, Hunter Houghton, Garrett Schmidt, and Case Stafford.
Football Academic All-Conference: Treyson Culwell, Clayton Heaton, Tyler Robinson, and Morgan Slatten.
Letter and Ball: Dominic Blackwell, Bryson Lay, Hunter Scrogin, Baylor Pearson, Ben Cassaday, and Zachary Boushard.
Ball only: Logan Wilson
Bars: Verlyn Johnson, Morgan Slatten, Blake Crider, Anthony Garland, Clayton Heaton, Julian Holtkamp, Maximus Roed, Trevor Roed, Dayton Sanders, Treyson Culwell, Verdell Johnson, and Tyler Robinson.
Special Awards
Golden Helmet Plaque: Eric Hombs; Most Improved Plaque: Verdell Johnson; Offensive Player of the Year Plaque: Eric Hombs; Offensive Lineman Plaque: Dayton Sanders and Max Roed; Outstanding Practice Work Ethic Plaque: Ben Cassaday; Defensive Lineman Plaque: Max Roed; Defensive Back Plaque: Eric Hombs; Offensive Back Plaque: Verlyn Johnson; Defensive Player of the Year: Verlyn Johnson; Rookie of the Year: Dominic Blackwell; Offensive Receiver Plaque: Morgan Slatten; Defensive Linebacker Plaque: Morgan Slatten; Special Team Player of the Year Plaque: Bryson Lay; Courage-Class and Team Commitment: Treyson Culwell and Blake Crider.
EMO All Conference Award
First Team Offensive Line: Max Roed; First Team Speciality: Eric Hombs; Second Team Running Back: Verlyn Johnson; Second Team Defensive End: Verlyn Johnson; Second Team Defensive Line: Max Roed; Second Team Linebacker: Morgan Slatten.

Cheerleading
Lettered: Sharon Baur, Olivia Bybee, Katie Elzea, Bethany Grimes, Alyssa Hays, Emily Humphrey, Shyonna Martin, Claire Motley, Makalyn Phillips, Dominic Ramirez-Hazel, Avery Rost, Sophia Rost, Lauren Shaw, Madalyn Swafford, Colby Walton, Mallory Williams, and Emily Willis.
Cheer Academic All-Conference: Sharon Baur, Olivia Bybee, Katie Elzea, Bethany Grimes, Alyssa Hays, Claire Motley, Avery Rost, Sophia Rost, Lauren Shaw, Colby Walton, Mallory Williams, and Emily Willis.
Letter and Megaphone: Bethany Grimes and Sophia Rost.
Megaphone: Shyonna Martin, Makalyn Phillips, and Colby Walton.
Bars: Sharon Baur, Olivia Bybee, Katie Elzea, Alyssa Hays, Emily Humphrey, Claire Motley, Dominic Ramirez-Hazel, Avery Rost, Madalyn Swafford, Mallory Williams, and Emily Willis.
Special Awards
Best All Around Plaque: Clair Motley; Most Potential Plaque: Sophie Rost; Most Improved Plaque: Bethany Grimes; Most Outstanding Plaque: Lauren Shaw; Most Dedicated Plaque: Mady Swafford; Most Determined Plaque: Avery Rost; Most Coachable Plaque: Mallory Williams; Most Encouraging Plaque: Sharon Baur; and Most Versatile Plaque: Emily Humphrey.
Softball
Lettered: Haley Baskett, Aubrey Bunge, Annalynn Culwell, Kaylen Culwell, Caitlynne Flowers, Jordan Garner, Alivia Graddy, Jayle Jennings, Alyse Jensen, Devyn Keller, Makayla McAfee, Rebecca Moore, Makenna Unglesbee, Colby Walton, Mallory Williams, and Makalyn Phillips.
Softball Academic All-Conference: Haley Baskett, Aubrey Bunge, Annalynn Culwell, Kaylen Culwell, Caitlynne Flowers, Jordan Garner, Alivia Graddy, Jayle Jennings, Alyse Jensen, Devyn Keller, Makayla McAfee, Colby Walton, and Mallory Williams.
Letter and Ball: Haley Baskett, Kaylen Culwell, Caitlynne Flowers, Devyn Keller, Rebecca Moore, and Makenna Unglesbee.
Manager Ball: Makalyn Phillips
Balls only: Aubrey Bunge, Annalynn Culwell, and Alyse Jensen.
Bars: Jordan Garner, Jayle Jennings, Alivia Graddy, Makayla McAfee, Colby Walton, and Mallory Williams.
JV Participation Certificates: Tessia Kuda, Halynna Yager, Rebecca Moore, Harley Young, Madilyn Ingram, Trinity Hull, and Abi Hunn.
All District First Team: Alivia Graddy, Devyn Keller, Jordan Garner, Jayle Jennings, Makayla McAfee, and Mallory Williams.
Second Team: Aubrey Bunge and Haley Baskett.
All Regional First Team: Jordan Garner and Mallory Williams.
Second Team: Jayle Jennings and Alivia Graddy.
All State: Jordan Garner
Ladies’ Indian Sportsmanship Award: Jayle Jennings
Plaques
Most Improved: Alyse Jensen and Aubrey Bunge; Team Player: Haley Baskett; Hustle Plaque: Makayla McAfee; Rookie of the Year: Devyn Keller; Golden Glove Plaque: Makayla McAfee; Pitcher of the Year Plaque: Jayle Jennings; Breakout Player of the Year Plaque: Mallory Williams; MVP Plaque: Jayle Jennings and Jordan Garner; Most Inspirational Plaque: Alivia Graddy.
JV Plaques
JV Hustle: Harley Young; JV Defensive Player of the Year: Trinity Hull; JV Slugger of the Year: Makenna Unglesbee; JV MVP Plaque: Kaylen Culwell; JV Most Improved Plaque: Tessia Kuda; JV Team Player: Annalynn Culwell; JV Inspirational: Madilyn Ingram.
EMO Conference Award
All-Conference First Team: Jordan Garner; All-Conference First Team: Alivia Graddy; All-Conference First Team: Jayle Jennings; All-Conference Second team: Devyn Keller; All-Conference Second Team: Makayla McAfee.
Cross Country
Lettered: Sam Hazel, Vanessa Martinez, Madelyn McAfee, Jayson Orr, Cayden Caldwell, Ennis Childs, Jamael Troy, Caden Wilburn, and Ethan Winders.
Cross Country Academic All-Conference: Cayden Caldwell, Ennis Childs, Vanessa Martinez, Madelyn McAfee, Caden Wilburn, and Ethan Winders.
Letter and CC pin: Ennis Childs and Jamael Troy.
CC Pin only: Cayden Caldwell and Caden Wilburn.
Bar: Sam Hazel, Vanessa Martinez, Madelyn McAfee, and Jayson Orr.
Manager Pin: Ethan Winders
Special Awards
MVP Boy: Sam Hazel; Most Improved Boy: Ennis Childs; MVP Girl: Madelyn McAfee; Most Improved Girl: Vanessa Martinez; Gusto Boy: Jamael Trey.
EMO Conference Award
All Conference Second Team: Sam Hazel; All District: Sam Hazel.