Vandalia Leader

Follow Us On:

Van-Far athletes honored at annual Spring Sports Banquet

Posted on Wednesday, May 28, 2014 at 2:59 pm

Ron Stallcup, left, presents the Ron Stallcup Award to Logan Boyd, right.

Ron Stallcup, left, presents the Ron Stallcup Award to Logan Boyd, right.

The Van-Far R-I Athletic Department honored many athletes for their accomplishments during both this past Spring sports season and during their high school careers.
Several special awards were given to top Van-Far seniors.
Senior Logan Boyd won the prestigious Ron Stallcup Award, senior Woodrow Jackson received the Steve Snowden Award, and senior Kyle Decker earned the Tanner Lowrance Athletic Award.
Baseball
Bar-Logan Boyd, Kyle Decker, Brett Hubert, Jake Stuart, Lucas Robinson, Wyatt McDowell, Bryan Mink (Scorekeeper)
Letter/Ball-Mike Colson, Matt McGlasson, Layten McMillen , Josh Parrott, Brayden McMillen, Austin Speagle
Participation Certificate-Austin Brewster, Cameron Barse, Klayton Haddock, Devon Sapp, Josh Nutt, Nathan Kraft
Academic All-Conference-Kyle Decker, Brayden McMillen, Jacob Stuart
Special Honors-Baseball
Kyle Decker-EMO All-Conference 2nd Team
Logan Boyd–All District Baseball, Most Runs, Best On Base%
Mike Colson-Rookie of the Year
Lucas Robinson-Most Improved
Layten McMillen-Mr. Hustle
Kyle Decker-Top Hitter of the Year, Most Valuable Player, Most RBIs, Best Slugging %
Wyatt McDowell-Most Assists
Brett Hubert-Fewest Strike Outs
Golf
Pin-Jayda Borgmeyer
Bar-Brandon Otis, Nick Crow, Trenton DeTienne
Academic All-Conference-Jayda Borgmeyer, Trenton DeTienne
Special Honors-Golf
Brandon Otis-Most Valuable Player, Most Pars, Mr. Golf, EMO All-Conference 2nd Team, All-District Golf
Nick Crow – Most Improved Player
Trenton DeTienne-Most Promising Player, Most Birdies, EMO All-Conference 2nd Team
Track and Field
Letter/Pin-Alexis DeTienne, Emily Laskowski, Jace Gay, Chad Garland, Andrew Snodgrass
Pin-Joseph Clithero, Conner Albrecht, Sharrod Connor
Bar-Abbey Robinson, Madison Orr, Abilene Gatson, Chevi Windland, Woodrow Jackson (Manager) – Bar
Academic All-Conference-Joseph Clithero, Alexis DeTienne, Abilene Gatson, Jace Gay, Emily Laskowski, Madison Orr, Abbegail Robinson, Andrew Snodgrass
Special Honors-Track and Field
Abilene Gatson–All-District Track-High Jump
Runner of the Year
Boy – Sharrod Connor
Girl – Abbey Robinson
Newcomer of the Year
Boy – Conner Albrecht
Girl – Emily Laskowski and Madison Orr
Best in Field Events
Boy – Andrew Snodgrass
Girl – Abilene Gatson
Distance Runner of the Year
Boy – Jace Gay
Girl – Chevi Windland
Sprinter of the Year
Boy – Joseph Clithero
Girl – Abbey Robinson
Most Improved
Boy – Chad Garland
Girl – Alexis DeTienne