Vandalia Leader

Follow Us On:

Laddonia celebrates 4th of July

Posted on Wednesday, July 10, 2013 at 11:51 am

Young sack race competitiors battle for top awards during the 2013 4th of July event in Laddonia.

Young sack race competitiors battle for top awards during the 2013 4th of July event in Laddonia.

Laddonia area residents enjoyed a tradition dating back to 1952 last Thursday when the town hosted a 4th of July Celebration.
The event began with a Baby Show at 8 a.m. and included several activities throughout the day.
Those included a men’s slowpitch softball tournament, kids games, parade, water barrel fight, line dancers, scavenger hunt, mud volleyball for kids and adults, raffle drawing, candy scramble, and food. The evening concluded with the annual fireworks display.
This year’s Grand Marshal for the parade was Wayne Todd.
Laddonia’s Jerry Johnson said the Water Barrel Fight was enjoyed by all participants.
Parade Winners
Best Antique – 1) Jack Folta, 1912 Model T; 2) 1941 Oliver 60, restored by Harry Stone and driven by granddaughter Stephanie Donaldson
Best Float – 1) Laddonia Pumas, girls softball team
Little Miss Contest – 1) Gabrielle Knipfel, daughter of Kristina and Ryan Knipfel, Benton City; 2) Jozie Winkler, daughter of Stephanie Winkler and James Winkler, Martinsburg; 3) BriAnna Stierlin, daughter of Melissa Baugh and Codi Stierlin, Mexico
Little Mr. Contest – 1) Drake Fortman, son of Toria Fortman, Foristell, Mo.; 2) Not Pictured with winners and no name provided; 3) Alex Eakins, Melinda Willis and Marvin Eakins, Bowling Green
Turtle Race
Ages 0-5
1) Peyton Beamer; 2) Mason Rothmeyer; 3) Arie Nunnelly
Ages 6-10
1) Devin; 2) Kate Robnett; 3) Shane Shoneboom
Ages 11-15
1) Lacey Shoneboom; 2) Lauren Robnett
Ages 16 and Over
1) Jim; 2) Dana Robnett; 3) Ashley Evans
Frog Jump
Ages 0-5
1) Mason; 2) Arie
Ages 6-10
1) Logan; 2) Shane
Ages 11-15
1) Lacey
Ages 16 and Over
1) Lisa Shoneboom; 2) Ashley Evans
Hula Hoop Contest
Ages 0-5
1) Brady Fox; 2) Brianna; 3) Brooke Painter
Ages 11-15
1) Lauren; 2) Delany Bowers; 3) Haley
Ages 16 and Over
1) Ashley Evans; 2) Ivy Davis; 3) Stacie Rothmeyer
Bike Race
Ages 0-5
1) Mason
Ages 6-8
1) Paige Painter; 2) Brady Fox
Ages 9-12
1) Lauren; 2) Lacey; 3) Shane
Ball Throw
Ages 0-5
1) Brett Beamer; 2) Brooke; 3)Arie
Ages 5-8
1) Maddox; 2) Caleb Reynolds; 3) Brady
Ages 9-12 – Girls
1) Haley; 2) Delany; 3) Lacey
Ages 9-12 – Boys
1) Carter and Kennen; 2) Clint; 3) Skylar Curtis
Ages 16 and Over – Girls
1) Ashley; 2) Missy Curtis; 3)Stacie
Ages 16 and Over – Boys
1) Josh Deimeke; 2) Corey Goff and GJ Davis; 3) James
Foot Race
Ages 0-3
1) Allison Nitcher; 2) Owen Williams; 3) Adryonna Smith
Sack Race
Ages 4-7
1) Brady; 2)Kate Robnett and Caleb; 3) Alyssa Beamer
Ages 8-10
1) Shane; 2) Kenley Allen; 3)Brianna Beamer
Ages 11-15
1) Haley; 2) Lacey; 3) Lauren
Three-Legged Race
Ages 16 and Over
1) Ashley Evans and GJ Davis; 2) Josh Deimeke and Bobby Nitcher; 3) John and Lauren Robnett
Mud Volley Ball
1) Jimmy Meyer’s Team
Slow Pitch Tournament
1) Eldridge’s Team
2) Good Fellas Team
3) Logan Sheet’s Team