Vandalia Leader

Follow Us On:

Carlisle named Employee of the Year

Posted on Wednesday, February 12, 2014 at 12:23 pm

Lisa Carlisle

Lisa Carlisle

The Women’s Eastern Reception, Diagnostic and Correctional Center (WERDCC) in Vandalia celebrated its employees during the 2013 Service Awards Ceremony held January 29.
Account Clerk II Lisa Carlisle received the most prestigious honor as she was named the 2013 Employee of the Year.
Awards and recognitions were presented by the WERDCC administrative team including wardens Angela Mesmer, Tom Dunn, Todd Francis, D.J. Miller, and Chief of Custody John Gibbs.
Chaplain Tommy Barnhart gave the invocation while CCM II Brian Yelton sang the National Anthem.
The WERDCC Honor Guard posted and retrieved the colors. The WERDCC Personnel Club provided and served refreshments.
Service Awards Committee members include Candace Willis, chairperson, along with Terri Eastwood, Teresa Wright, and Deborah Barrett.

2013 Retirements
Carolyn Ball, Barbara Clark, Charles Hopke, Edward Kyle, Janie Montague, Janet Mooney, Monte Morton, Donna Niemeyer, and Carl White
Health Spirit Awards
(recognition of staff using no sick leave during 2013)
Kenneth Borrowman, Ronnie Borrowman, Donna Brown, Harold Conklin, David Hopke, Diane Iburg, Stephen Lewis, F. David Leake, Deborah Taylor, Stephen Taylor, Allen Thomas, and Ronald Wirtz
1,000+ Club Awards
(recognition of staff who have accumulated over 1,000 hours of sick leave)
Tommy Barnhart, Kenneth Borrowman, Linda Boyd, Donna Brown, Chris Buie, Denise Dewey, Tom Dunn, Robert Fohey, John Gibbs, David Hopke, Dianne Iburg, Stephen Lewis, Deena Maiden, Angela Mesmer, Lee Moles, Richard Peters, David Platt, Steven Shoemate, Stephen Taylor, William Waybright, and Lyndelle Wilder
25 Year Service Award
Tom Dunn
20 Year Service Award
Darren Holland
15 Year Service Award
Angelica Beaver, Susan Beshears, Paulette Bruch, Nancy Burnett, Evan Case, Margaret Cox, Dorothy Davis, Michael Davis, Michael Doughty, Todd Francis, Russell Graham, Kristina Harris, Derek Hendren, Donna Holman, Diane Hurley, Dianne Iburg, James Immel, Robert Irvin, Robert Jones, Larry Kaylor, Debra Kelly, Scott Kuck, Connie Kuda, Cynthia Kuntz, Jacqueline Lewis, James Lingua, Deena Maiden, David Mittag, Lee Moles, Helen Mudd, Cynthia Nagel, Donald Perkins, Jennifer Raspberry, Everett Reeves, Rebecca Rhodes, Tina White, William Shoemyer, Melvin Strange, Lee Ann Kuck, Janet Tutor, Teresa Diane Waters, Greg Weatherby, Terri Wickles, Kenneth Wolfgram, Stacy Wood, Jason Woodhurst, and Delores Young
10 Year Service Awards
Kerri Bradford, Ronald Collard, James Darling, Kim Haynie, Sherry Spegal, Earl Traynor, Ronald Wirtz, and Gary Zeigler
5 Year Service Awards
Rachel Allen, Timothy Bayless, William Beshears, Blake Bornhop, Amanda Branstetter, Phyllis Brody, Calvin Colbert, Greg Coomes, Pamela J. Davis, Adam Eckhoff, Melinda Fiedler, Sarah Foster, Tiffany Freie, Brenda Goodson, Kenneth Griffith, Jeffry Hamilton, Vicki Hildebrand, Brian Maiden, Elizabeth McMillen, Joseph Miller, Adela Moore, Amanda Morgan, Angelique Pearson, Mark Sanders, Erin Senor, Christy Shelton, Floyd Stewart, Christopher Straube, Kenneth Turner, Wendy Walker, Robert Welch, Anthony Windmiller, Katie Woodhurst, and Carl Zeigler
Employees of the Month, (C)-Custody, (N)-Non-Custody
January-Pam Davis (C), Kim Inlow (N)
February-Roberta Calkins (C), Brenda Grote (N)
March-Amanda Krajewski (C), Ed Kyle (N)
April-Marsha Terrell (C), Edna Berry (N)
May-James Immel (C), Tommy Barnhart (N)
June-    Nathan Hees (C), Tiffany Freie (N)
July-Lee Moles (C), William Wilson (N)
August-Richard Wright (C), Ron Kukulka (N)
September-Robert Murry (C), Lisa Carlisle (N)
October-Michael Reading (C),        Maggie Cox (N)
November-Jacob Hubble (C), Linda Boyd (N)
December-Dawn Lipp (C), Jenny Kampeter (N)