Farber holds annual Fun Fest

Posted on Wednesday, August 6, 2014 at 1:06 pm

Local veterans were honored at the start of the Farber Fun Fest parade.

Local veterans were honored at the start of the Farber Fun Fest parade.

Several Farber area residents enjoyed the many activities available during this past weekend’s Farber Fun Fest in Farber.
This year’s event included performances from a barber shop quartet, “Pike 41,” “Legacy,” and “Burnt Toast.”
There was also a Drive-In Movie shown, “Frozen,” as well as Lucky Party, games, truck and tractor pull, ice cream social, cake walk, fish fry supper, all-school Farber reunion, antique tractor show, firefighter bucket brigade, and so much more.
Results from the contests incudes:
Pet Show
Best Groomed-1) “Tucker”, Kim Eastin; 2) “Chloe,” Madison Vaughan, and “Mia,” Elliott Utterback
Tallest Pet-1) “Tucker,” Kim Eastin; 2) “Oscar,” Easton Sharp; 3) “Tucker,” Kim Eastin
Smallest Pet-1) “Mia,” Elliott Utterback; 2) “Chloe,” Madison Vaughan; 3) “Daisy,” Kim Eastin
Best Trick Pet-1) “Tucker,” Kim Eastin; 2) “Daisy,” Kim Eastin
Most Unusual Pet-1) “Oscar,” Cooper Sharp; 2) “Beta,” Easton Sharp; 3) “Knox,” Evan Utterback
Canine Obedience and Best of Show-1) “Tucker,” Kim Eastin
Best Dressed Pet-1) “Daisy,” Kim Eastin; 2) “Chloe” and Madison Vaughan; 3) “Tucker,” Jimmy Eastin
Horseshoe
Tournament
A-Class-1) Rodney Brewster; 2) Eugene Freels; 3) Lee Mooney
B-Class-1) Trevor Ward; 2) Rusty Harris; 3) Mike Reynolds
C-Class-1) Leo Risenhoover; 2) Ralph Throckmorton; 3) Lyndle Chrisman; 4) Zach Ward
Egg Drop Results
15-Under-1) Hunter Houghton
16- Over-1) Brandon McCammon
Little Mr./Little Miss
Little Mr. Jayce Holmes, son of Jeffery and Heather Holmes, of Wellsville, and Little Miss Emma Null, daughter of Justin and Anna Null, Farber
Sand Volleyball Co-Ed
Tournament
1) Sprinkled Crunch; 2) Not Enough
Super Farmer Contest
1) Mallory Williams and Scott Eickhoff; 2) (no names provided); 3) Brandy Gay and Nicholas Hoyt; 3) Jace Gay and Megan Trower

Kids’ Pedal Tractor Pull
0-50 lbs.-1) Caleb Martin, 35’ 8.2”; 2) Ashton Dyke, 35’; 3) Jayson Taylor, 33’ 8”
51-75 lbs. 1) Colin Martin, 43’ 6.25”; 2) Darius Starks, 43’.5”; 3)Landon Flowers, 40’6”
76-100 lbs.-1) Hunter Scrogin, 36’6”; 2) Audrey Williams, 26’ 4”

Tricycle Races
3 year old-1) Makenna Hall; 2)Emma Null
4 year old-1) Addison Wheeler; 2) Bryleigh Gaw; 3) Zoe Hull
5 year old-1) Hayden Lynn; 2)Braelyn Dyke; 3) Libertee Carver

Truck and Tractor Pull-Missouri Farm Pullers
10 m.p.h.-7,500 #11-1) Jeff Koonse, New Franklin, 215.61; 2) Pecos McCall, Holliday, 201.3; 3) Don Mutter, Cairo, 179.21
10 m.p.h.-8,500 #4-1) Jeff Koonse, New Franklin, 310.46; 2) Chris Bird, Madison, 307.09; 3) Tom Culwell, Vandalia, 280.29
12.5 m.p.h.-10,500 #5-1) Jerred Robinson, Sturgeon, 317.99; 2) Scott Gregory, Kahoka, 317.1; 3) Scott Lipscomb, Sturgeon, 313.38
12.5 m.p.h.-11,500 #10
1) Bill Lipscomb, Sturgeon, 293.45; 2) Tyler Barnes, Columbia, 292.12; 3) Jeremy Daw, Revere, Mo., 280.64
12.5 m.p.h.-12,500 #14-1) Alan Graff, Loraine, Ill., 317.58; 2) Lyle Kenady, Mendon, Ill., 277.62; 3) Rick Heitman, Elsberry
12.5 m.p.h.-9,500 #8-1) Jeff Brechler, Hallsville, 327.62; 2) Stan Robinson, Sturgeon, 312.71; 3) Toby Friedrich, Boonville, 300.25
4×4-6,200 #3-1) Mike Byers, Columbia, 314.14; 2) Lester Arms, Fulton, 283.38; 3) Les Arms, Fulton, 282.74
7 m.p.h.-10,500 #13-1) Tim Brammer, Madison, 241.07; 2) Jeff Kellogg, Madison, 240.85; 3) Marvin Brammer, Madison
7 m.p.h.-11,500 #6-1) Larry Traxler, Columbia, 314.94; 2) Mark Wilcoxson, Harrisburg, 312.21; 3) Tim Brammer, Madison, 310.84
7 m.p.h.-12,500 #9-1) Shane Wilcoxson, Harrisburg, 324.44; 2) Larry Traxler, Columbia, 306.48; 3) Randy Aslin, Moscow Mills, 261.89
7 m.p.h.-6,500 #1-1) Trey Brammer, Madison, 262.21; 2) Randell Galloway, Centralia, 258.93; 3) Chris Sjostrand, Ashland, 258.26
7 m.p.h.-7,500 #7-1) Randell Galloway, Centralia, 254.29; 2) Jerry Bird, Madison, 251.27; 3) Chris Sjostrand, Ashland, 245.68
7 m.p.h.-8,500 #12-1) Tom Culwell, Vandalia, 198.28
7 m.p.h.-9,500 #2-1) Marvin Brammer, Madison, 296.41; 2) Jeremy Justice, Sturgeon, 285.12

Photo Contest
Kids under 17
Nature-1) Devyn Keller; 2) Mallory Williams; 3) Audrey Williams
Living Things-1) Devyn Keller; 2) Audrey Williams; 3) Easton Sharp
People-1) Easton Sharp; 2)Devyn Keller
Other-1) Audrey Williams; 2) Audrey Williams; 3) Easton Sharp
Anything Goes-1) Easton Sharp; 2) Mallory Williams

Best in Show
for kids under 17
Audrey Williams
18 and over
Anything Goes-1) Kim Easton; 2) Deanna Terry; 3) Kim Eastin
Other- 1) Mike Ray; 2) Dana Keller; 3) Mike Ray
People-1) Mike Ray; 2) Mike Ray; 3) Dana Keller
Living Things-1) Mitchell McAfee; 2) Kim Easton; 3-tie) Kim Eastin and Dana Keller
Nature-1) Mitchell McAfee; 2) Dylan Stubblefied; 3) Debbie Ray

Best in Show
for 18 and over
1) Mike Ray

Washer Tournament
1) Derek Kuda and Steve Shramek; 2) Leon Shaw and Jeremy Hodde
3) Robert Risenhoover and Clint Vomund

Car Cruise
Best of show- car David Peacock. 1975 MGB
Best of show- Motorcycle. 1) Matt Baumann 09 HD
Street Glide
Ted Seeley Memorial-Gary Heim 1941 Chevy pickup
Poker run winner/hand- 1) Mel Motley/straight flush
Burnout winner- 1) Brian Grote 1964 Chevelle

—(Full results from the Farber Fun Fest Baby Show with pictures on page 10)

Headlines of the Day